Skip to content

Faculty & Staff

(e-mail addresses found at http://emaildir.henrico.k12.va.us)

 

SHADY GROVE ELEMENTARY SCHOOL

Faculty & Staff

2021-2022

Admin & Office Staff    

Guidry, Ellen   (Principal)

Marshall, Laila  (Associate Principal)

Verity, Kelly  (Student Support Teacher)

Askins, Shannon  (School Counselor)

Shala, Flora  (School Counselor)

Quick, Britta  (Financial Secretary)

Carson, Anne  (Registrar)

Middleton, Jennifer  (Nurse)

Clinic Aide TBD

 

Kindergarten

Arthur, Sarah

Brady, Jenny

Foley, Molly

Lynn, Crissy

 

First Grade

Daniels, Kelly

Gaugler, Lee

Graves, Kathy

Harrell, Kathleen

Sherman, Rachel

 

Second Grade

Carter, Sydney

Jones, Jen

Luke, Kelly

Pawlak, Eileen

Sanborn, Jessie

 

Third Grade

Jones, Kristie

Knapik, Heide

Kuzemchak, Kyle

Livesay, Kari

Watson, Krissy

 

Fourth Grade

Bruner, Christy

Grunstad, Callie

Kelleher, Mary-Kate

Pryslak, Lindsey

Richard, Brett

 

Fifth Grade

Dalton, Melissa

DeNicola, Gretta

Dohrman, Katie

Dugger, Laura

Raines, Betsy

 

L.A.M.P. (Library, Art, Music, and Physical Education)

Berlin, Katie  (Music Teacher)

Blouch, Lisa  (Librarian)

Coleman, Leah   (Art Teacher)

Corbin, Brian  (P.E. Teacher)

Howard, Karen  (Library Assistant)

 

Exceptional Education Teachers

Douglas, Tracey

Dubose, Kelly

Fisher, Ann Marie

Godfrey, Ciara

Macdonald, Lara

Raetz, Laura

 

Exceptional Education Support

Chappelle, Susan  (Instructional Assistant)

Chatless, Janet  (Instructional Assistant)

Gore, Wendy  (Instructional Assistant)

Grossman, Doreene  (Instructional Assistant)

Kunther, Rama  (Instructional Assistant)

McCowen, Amiga  (Instructional Assistant) 

Miller, Karen  (Instructional Assistant)

Saithala, Radhika  (Instructional Assistant)

Thompson, Martha  (Instructional Assistant)

Weisenberger, Alys  (Instructional Assistant)

Zabinsky, Doreen  (Instructional Assistant)

 

Special Services

Bryant, Michelle (School Psychologist)

Gaie, Charles  (Tech Support Technician)

Gravely, Mary  (Reading Facilitator)

Herkins, Jane-Anne  (Speech Teacher)

Kelly, Catherine  (Gifted Resource Teacher)

Mignardi, Nadine  (Occupational Therapist)

Mills, Peggy  (Permanent Substitute)

Robins, Kati (Reading Facilitator)

Ross, Julia  (Innovative Learning Coach)

Sandler, Dana  (School Social Worker)

Tavel, Alysa  (Reading Coach)

LIEP:  Language Instructional Educational Program Teacher TBD

 

Cafeteria

Brown, Agnes  (Nutrition Services)

Miller, Susan  (Nutrition Services Manager)

Mills, Lea Anne  (Nutrition Services Assistant)

Faison, Karolina  (Nutrition Services)

Rahman, Farzana  (Nutrition Services)

Shehata, Chrestine  (Cafeteria Monitor)

Williams, Erin  (Cafeteria Monitor)

 

Custodial Team

Das, Parimal  (Night Custodian)

Dickerson, Sherry  (Night Custodian)

Shehata, Yonan  (Head Custodian)

Part-Time Custodian TBD

 

Maintenance

Edwards, Avery  (Maintenance Supervisor)

Traylor, Jeffrey  (Maintenance Assistant)